Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr. Jana Bednarskiego

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Zakończył się cykl wykładów w Bursie Gimnazjalnej

Email Drukuj PDF

Po siedmiu latach organizacji z końcem 2016 r. zakończyliśmy cykl otwartych wykładów naukowych pod hasłem „Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycja w tle” . W ciągu tych kilkunastu lat odbyło się 70 spotkań, podczas których wystąpiło 43 prelegentów z wielu ośrodków akademickich, instytucji kultury, placówek muzealnych: m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, UMCS w Lublinie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Akademii Jana Długosza w Częstochowie, Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Tatrzańskiego, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce Zdroju,

Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Narodowego w Krakowie, Babiogórskiego Parku Narodowego, Gorczańskiego Parku Narodowego oraz Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu, Nowym Sączu, Tarnowie, Limanowej, Częstochowie.

 

Tematyka poruszana przez prelegentów była różnorodna i obejmowała zagadnienia związane z historią regionu, kultury, historii sztuki, archeologii itd. Spotkania cieszyły się sporą popularnością zarówno wśród mieszkańców miasta jak i regionu. Brali w niej udział uczniowie i studenci, regionaliści oraz badacze. Wykładom niemal zawsze towarzyszyły ożywione konstruktywne dyskusje oraz debaty uczestników z goszczącymi w Nowym Targu prelegentami. W kilku przypadkach odczyty uzupełnione były okolicznościowymi wystawami: dokumentów, zdjęć czy artefaktów. Wszystko to złożyło się na bardzo pozytywny oddźwięk środowisku miłośników historii i przyniosło wiele satysfakcji jego organizatorom, którymi przypomnijmy byli: Polskie Towarzystwo Historyczna Oddział w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej w Nowym Targu. Temu ostatniemu, korzystając z okazji wyrażamy w tym miejscu podziękowanie za umożliwienie organizacji cyklu wykładów.

Spotkania Bursie Gimnazjalnej niemal od samego początku były finansowo wspierane przez władze miasta Nowego Targu, zarówno poprzedniej jak i obecnej kadencji, za co również bardzo serdecznie dziękujemy. Jesteśmy również wdzięczni wszystkim naszym gościom, prelegentom oraz słuchaczom tym regularnie nas odwiedzających jak również nauczycielom i młodzieży, szczególnie tej z I Gimnazjum Publicznego im. T. Kościuszki w Nowym Targu.

Jakkolwiek zakończyliśmy spotkania w Bursie, to jednak już dziś możemy uchylić rąbka tajemnicy, iż wkrótce spotkamy się w nowym cyklu otwartych wykładów poświęconych historii, kulturze i tradycji. Raz jeszcze dziękujemy za tych siedem wspaniałych lat. Do zobaczenia !

Robert Kowalski