Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr. Jana Bednarskiego

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Pojazdy wojskowe, filmy dokumentalne, wernisaże wystaw … 7 Nowotarska Noc Muzeów

Email Drukuj PDF

Noc muzeów 2017W najbliższą sobotę  20 maja Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu wraz z partnerami serdecznie zaprasza na kolejną siódma już edycję Nowotarskiej Nocy Muzeów. Jedną z atrakcji tegorocznej imprezy będzie piknik edukacyjno-militarny na płycie nowotarskiego rynku. Jest to swoistego rodzaju powrót, do tradycji organizacji tzw. „wehikułów czasu” na głównym placu miasta i spotkań mieszkańców z grupami rekonstrukcji historycznych,  jakie jeszcze kilka lat temu organizowało Polskie Towarzystwo Historyczne.

W tegorocznej edycji, której motywem przewodnim będą Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, od godziny 17.00 będzie można podziwiać  kilkanaście pojazdów wojskowych z okresu II wojny światowej. Nie zabraknie zatem słynnego amerykańskiego półgąsienicowego transportera Half Truck, również kultowego samochodu terenowego Willis czy półciężarówki Dodge. Wszyscy uczestnicy spotkania będą mogli obejrzeć samochód sztabowy wraz z obsługą oraz motocykle. Pojazdom towarzyszyć będą rekonstruktorzy i rekonstruktorki  w mundurach wojskowych, członkowie Grupy Historycznej  „Breda” z Bielska Białej. Dzieci, młodzież i wszyscy mieszkańcy miasta oraz regionu będą zatem mieli  niepowtarzalną okazję zapoznać się ze sprzętem wojskowym, dotknąć żywej historii, porozmawiać z rekonstruktorami. Piknikowi towarzyszyć będzie wystawa w salach ratusza zatytułowana „Droga nadziei. Z gułagów Rosji do ziemi włoskiej. 75. Rocznica wyjścia Armii Gen. Władysława Andersa z ZSRR”, po której oprowadzać będą jej kuratorzy. Kulminacyjnym momentem tegorocznej Nocy Muzeum będzie o godz. 0.10 projekcja filmu fabularnego pt. „Wielka droga” (1946, reż.: Michał Waszyński, Vittorio Cottafavi), który nigdy nie doczekał się premiery w Polsce. Zapowiada się więc wyjątkowa uczta historyczna dla koneserów barwnych dziejów  naszego kraju.

Wzorem lat ubiegłych w organizacji Nocy Muzeów uczestniczą zaprzyjaźnione z nasza placówką instytucie i stowarzyszenia, które przygotowała równie interesującą ofertę dla naszych szanownych gości. Bursa Gimnazjalna (17.00-22.00) na ul. Nadwodniej 5, o godzinie 18.00 zaprasza na otwarcie wystawy uczniów I LO im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu. Prezentowane będą również inne wystawy historyczne. (m in. Dzieje Bursy Gimnazjalnej w dokumencie i fotografii utrwalone). Sala Tradycji K.S. Podhale (ul. Parkowa 14) zaprezentuje oprócz wystaw, premierę filmu pt. „Wujek” – Salę można zwiedzać w godzinach od 17.00 do 23.00.  Z kolei o godzinie 20.00 MCK „Sokół” Galeria BWA „ Jatki” (ul. Kościuszki 4) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Heleny Jacyno „Podróże w czasie i przestrzeni”. Zwiedzanie wystaw –  od 17.00 do 24.00. Wystawę z zasobów własnych oraz m.in. Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu pt. „Od wstępniaka do stopki czyli życie na łamach. Wydawnictwa prasowe od XIX do XXI w" zaprezentuje Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Sączu, filia w Nowym Targu (ul. Kr. Jadwigi 1 ). Otwarcie ekspozycji  odbędzie się o godzinie 21.00 a bibliotekę można odwiedzać w godzinach od 17.00 do 24.00. Równie ciekawie zapowiada się wizyta w Urzędzie Miasta w Nowym Targu (Krzywa 1), gdzie w godzinach od 18.00 do 24.00 będzie można zwiedzać oryginalny schron z okresu Zimnej Wojny (Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu) (ul. Krzywa 1).

Wstęp na wszystkie wystawy i atrakcje jest nieodpłatny. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta oraz turystów.